Δευτέρα 11 Απριλίου 2011

Μονοπάτι Παρνασσού

Ένας πολύ ωραίος ορεινός αγώνας τρεξίματος έγινε στην πόλη της Αμφίκλειας.Η εκκίνηση για το Μονοπάτι Παρνασσού βρήκε στην αφετηρία 223 αθλητές, αριθμό ρεκόρ στην ιστορία του αγώνα. Μετά από μια αναλυτική τεχνική ενημέρωση για τις ιδιαιτερότητες της διαδρομής, οι αθλητές πήραν εκκίνηση και ξεκίνησαν για να καλύψουν τα 25 χιλιόμετρα μιας απαιτητικής διαδρομής που φτάνει σε υψόμετρο έως και τα 1650 μέτρα.Τα πρώτα 11 χιλιόμετρα ήταν συνεχόμενο ανηφορικό μονοπάτι το οποίο περνούσε μέσα απο έλατα,δίπλα απο ρυάκια και μικρά ποτάμια,γλυστερά βράχια και σάρες,τα οποία έπρεπε να τα περάσεις,και μικρά λιβάδια όπου και βρίσκονταν οι σταθμοί ανεφοδιασμού οι οποίοι ήταν υπερπλήρεις,με τους εθελοντές πάντα πρόθυμους να βοηθήσουν. Στην συνέχεια οι δρομείς εμπαιναν για λίγο σε ασφάλτινο δρόμο που οδηγεί στο χιονοδρομικό κέντρο, και κατόπιν ξανάμπαιναν σε μονοπάτι κατηφορικό πλέον το οποίο σε αρκετά σημεία ήταν χιονισμένο δίνοντας έναν μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας στο τρέξιμο το οποίο έπρεπε να ήταν ιδιαίτερα τεχνικό,γιατί εκτός απο το χιόνι υπήρχε και πολύ λάσπη.Το Ανοιξιάτικο τοπίο και η πανέμορφη θέα αποζημίωνε και με το παραπάνω την κοπιαστική προσπαθεια της κατάβασης ενω ο τερματισμός γινόταν στην κεντρική πλατεία της Αμφίκλειας όπου περίμενε τους αθλητές πλήθος κόσμου όπου για να τους αποθεώσει για την υπερπροσπάθειά τους. Νικητής στη Γενική Κατάταξη ήταν ο Σταύρος Στεφανής με χρόνο 2 ώρες 34’ 27’’ Ακολούθησε ο Θανάσης Μακρυγιάννης με χρόνο 2 ώρες 38’ 28’’ και ο Σλάβεκ Μάτρας με χρόνο 2 ώρες 38’ 35’’.
Στις γυναίκες πρώτη θέση κατέλαβε η Βίκυ Κολοβού με χρόνο 3 ώρες 11’ 08’’, δεύτερη τερμάτισε η Βίκυ Παρασκευοπούλου με χρόνο 3 ώρες 14’ 32’’ και τρίτη η Ασημίνα Συλαίου με χρόνο 3 ώρες 15’ 29’’.
Στους τρεις πρώτους νικητές στις κατηγορίες ανδρών και γυναικών απονεμήθηκαν μετάλλια και κύπελλα, ενώ όλοι όσοι τερμάτισαν πήραν αναμνηστικό δίπλωμα συμμετοχής. Tα αποτελέσματα των Θηβαίων αθλητών: